• Elmalı Mah.Cumhuriyet Cad. No 48 Muratpaşa-Antalya
  • info@antalyadovmesilme.net

+90 532 637 4596

Dövme Silme ( Antalya Tattoo Removal )

Antalya Dövme Sildirme

Antalya Dövme Sildirme

Dövmeler günümüzde daha çok kozmetik (kaş kontürü, kalıcı makyaj benzeri uygulamalar) ve dekoratif (vücuda yapılan motifler) amaçlarla yapıldığı için ve teknolojinin de gelişimiyle dövme sildirme uygulamaları da oldukça popüler olmuştur.

Antalya Pico Lazer Teknolojisi

Diğer bir adı ile picosaniyeli dövme silme işlemi günümüzde kullanılan dövme silme işlemleri içerisinde en etkili olanıdır. En önemli avantajlarından bir tanesi Q anahtarlı lazer cihazlarına göre daha az seans gereksinimi ile dövme silme işleminin tamamlanabilmesidir. Ayrıca PİCO WAVE LAZER ile her renk dövme etkili olarak silinebilmektedir. Bu cihaz saniyenin trilyonda biri bir zaman diliminde nano saniyelik lazer ışınlarını cilt altına yollayarak dövme boyasını parçalamaktadır.


PİCO WAVE LAZER
 farklı dalga boylarına sahiptir. Fonksiyonel olarak ayarlanabilen 755 veya 532 nm dalga boyu imkânı sunmaktadır. Bunun yararı ise cilt tipine ve dövme rengine göre esnek bir uygulama imkanı sağlamasıdır. Bu kadar kısa süreli atış yapmasındaki bir diğer fayda ise cilt altında bulunan dövme pigmentlerini parçalarken, cilde herhangi bir ardıl zarar vermemesidir. Bu kısa atım yapma özelliği sayesinde dövme boyası çok daha küçük partiküllerine ayrılır. Q switched lazerlerden daha çok parçalama sağlayan PİCO WAVE LAZER  sayesinde dövme boyaları vücuttan daha kolay atılmaktadır.

Günümüzde yapılan dövmeleri amaç ve oluş sebeplerine göre ikiye ayırabiliriz

 

DEKORATİF DÖVMELER; Bireyin vücudunun değişik bölgelerine boyalar/mürekkeplerle yaptırdığı dövmelerdir. Bu işlem elle ve basit kömür ve karbonla yapılmışsa amatör dövme diye tanımlarız. Profesyonel dövmelerde ise organik boyalar ve mürekkepler çeşitli ağır metallerle karıştırılarak tatoo tabancası adı verilen cihazlar ile cilde uygulanır. Bu dövmeler kişinin sevdiği bir şekil, resim, figür, sembol, isim, anı, tarih veya yazı olabilmektedir.

KOZMETİK AMAÇLA YAPILAN DÖVMELER; Kalıcı makyaj olarak da bilinen, mineral karışımlı özel mürekkeplerle uygulanan dövmelerdir. Genelde kaşlara, kirpiklere, dudaklara şekil vermek ve renk tonunu değiştirmek amacıyla yapılır. Sıklıkla canlı tonlar demir oksit, beyaz tonlar titanyum dioksit ve çinko oksit içerir.

 

Antalya Tattoo Removal

Tattoo removal is a frequently preferred method for many reasons. Tattoos that have worn out and faded or that you no longer want to have on your body can be performed with tattoo removal appointment procedures. With the development of technology for many years, tattoo removal processes have become easier and permanent results can be obtained. As in all parts of Turkey, it is possible to find many clinics that do tattoo removal in Antalya.

You can make a reservation for Antalya tattoo removal. You can start all tattoo removal processes, big or small, by getting detailed information about the process. Different laser beams are used according to the size and color of the tattoo. For this reason, the tattoo removal process may differ for each tattoo. It is important to perform tattoo removal operations in a reliable, hygienic and clinical environment in the Antalya region. Cleaning the materials used and performing the process professionally is the most important step of the tattoo removal process.

How Is Tattoo Removal Done?

Tattoo removal processes have become easy with the development of technology. People who hesitate to have permanent tattoos often complain that these tattoos do not have a deletion process or that the methods are too laborious. With laser tattoo removal technology, these processes can be performed painlessly and effortlessly. Before applying laser tattoo removal, the area is anesthetized with a numbing cream and is prepared in a way that will make you feel the least painful. In addition, the area is cleaned and the process becomes most efficient. Special devices are used in laser application. The rays thrown on the tattooed area burn the dyes and the skin is restored to its former color.

During the laser tattoo removal process, the areas with tattoo ink are burned and the skin is damaged. In this way, the cell renewal rate of the area is stimulated and the skin is healed and the dye pigments disappear. These processes are done according to the layer on the body where the tattoo is located. While tattooing, the paint particles are placed in the layers of the body with micro needles. In processes performed with professional tattooing methods, pigments are placed in the dermis layer just below the skin. Laser removal of these tattoos is easy. However, in tattoos made with hygienic and unprofessional methods, the dye can penetrate into the lower layers of the skin. In such cases, the tattoo removal session may take longer and the process can be laborious.

How Many Sessions Does Laser Tattoo Removal Take?

The tattoo removal process, which differs according to the size and color of the tattoos, provides 20% color lightening in each session. Antalya tattoo removal appointment procedures can be created after tattoo analysis. One of the most frequently asked questions about tattoo removal is when to do laser tattoo removal. During laser erasing, the skin must be carefully protected from the sun. For this reason, winter months should be preferred for the healthiest process. In order to avoid problems such as permanent staining, the area where tattoo removal is applied should be protected from the sun.

What should be done after Laser Tattoo Removal?

Laser tattoo removal is a process that requires precision. There are some things that need to be done for the process to run smoothly and for the area to heal quickly. These;

  • Water should not touch the area within the first 24 hours after laser tattoo removal. One day after the procedure, it can be washed with warm or cold water, but the water should not be hot.
  • One week after the procedure, hot and humid environments such as solarium, Turkish bath, sauna should be avoided and applications that will irritate the area should be avoided.
  • If crusting is experienced on the skin, it should not be entered into the pool or the sea until it heals.
  • The area should be protected from the sun regardless of summer and winter and sunscreen should be applied.
=========================================-->